top of page

Díky spolupráci s vedením a pedagogy Gymnázia Ostrava-Zábřeh se projekt MM podařilo přenést z papíru do reality.



V hodinách výtvarné výchovy prim a kvint se od začátku školního roku 2012/13 odehrává "archi-přibližovací workshop" - studenti tak ke kreslení přidali tvorbu modelů, konceptů, diskuzi nad domy, práci s měřítkem.. Učí se studenti, učíme se i my. 

Gymnázium Ostrava-Zábřeh - pilotní škola projektu

Krátce poté, co jsem začal před 10 lety studovat na fakultě architektury, vydal jsem se do Vídně na výstavu představující několik vzorových obytných kolinií (typu Weissenhofsiedlung). Z dnešního pohledu už můžu tvrdit, že to byla "klasická" architektonická výstava – spousta plánů, fotografií, modely. Mezi tím vším však pobíhala spousta malých dětí, odhaduji žáků prvního stupně ZŠ. Plnily různé zábavné úkoly a vše vyvrcholilo tím, že fascinovaně koukaly na to, jak jejich učitelky v kýblu míchají beton. Každé dítě si pak odneslo "svou" malou betonovou želvu.
Podobně při mé letošní návštěvě pařížského Cite de l'architecture mě hodně zaujaly dětské ateliéry – sice se v nich v té době neodehrávaly žádné aktivity, ale místnosti byly plné výsledků činnosti, jejímž cílem bylo zjevně přibližovat architekturu těm nejmenším.
Něco podobného u nás stále zoufale chybí. I když se už na výtvarných výstavách dětské doprovodné programy objevují (a například Národní galerie začala vydávat hodně zajímavé doprovodné katalogy určené dětem), architektura je stále popelkou. Architekti žehrají nad obrazem svého oboru v očích "laické" veřejnosti, nicméně málokdo se snaží odstraňovat příčiny tohoto stavu rovnou v zárodku.
Proto považuju aktivitu Karin, Zuzy a Kristýny, které právě na jednom Ostravském gymnáziu zkouší "pilotní" projekt výuky architektury v rámci výtvarné výchovy (resp. otevírají dětské oči, aby byly více vnímavější k prostředí okolo nás) za hodně důležitou. Já sám jsem si zkusil něco podobného na příborském gymnáziu před pár lety (kde se ale architekturu povedlo propašovat pro změnu do výuky angličtiny) a docela mě překvapilo, jak architektura studenty zaujala. Prosazení výuky základů architektury do (alespoň) středoškolských osnov má velký význam. Pro nás všechny.

Martin Rosa

architekt

V České republice je jedním z vážných problémů při tvorbě měst nezájem lidí o své okolí. Budoucnost však vyžaduje dostatečně poučené a aktivní občany, kteří rozumí základní problematice městské tvorby a života ve městě a kteří umí a chtějí komunikovat s odborníky. Stávající rozpačitou a nepříznivou situaci můžeme změnit jedině výchovou dětí na základních i středních školách. Předkládaný projekt považuji za velice důležitý a v naší zemi zatím bohužel velmi ojedinělý. Věřím, že autoři projektu budou nabyté zkušenosti rozvíjet i v budoucnosti a že žáky, kteří se jej zúčastní, nadmíru obohatí.

Radmila Fingerová

krajinářská architektka

MM - workshop

MM probíhá tak, že se přibližně jednou za měsíc koná na škole "projektový den", kdy dorazíme a intenzivně pacujeme se studenty. Je to středa, kdy mají prima i obě kvinty výtvarnou výchovu. Je to středa, na kterou se pečlivě připravujeme - dáváme dohromady krátké přednášky a prezentace, drobné i větší výtvarné úkoly, zpracováváme ohlasy z minulé hodiny.. Kromě projektového dnu ale studenti pokračují i bez nás, pod vedením své profesorky Marcely Gajdové.

MM je ve svém roce nula, hrubý koncept máme, ale nástroje brousíme a cíle zpřesňujeme podle toho, jak studenti reagují a co je zajímá. Doufáme, že vše půjde tak, abychom mohly navázat příští rok s vylepšenou verzí.

Řekli o MM

bottom of page